Jak se zhodnocují vaše peníze v bance? Kolik z toho máte VY? A kolik banka?Je konec listopadu 2019 a podle informací z ČNB leží aktuálně na běžných účtech v ČR něco okolo 1,3 bilionu korun. Běžná úroková sazba je prakticky na nule a kdo má účet bez poplatků, může být rád. Zisk je tedy NULA. Ale realita je horší. Nesmíme zapomínat na inflaci, která permanentně znehodnocuje hodnotu peněz v čase. Nyní je ve výši 2,7% ročně, takže z každé jedné stovky jsou to asi tři koruny do mínusu. No, nic moc.


A teď taky ta druhá strana mince. Co mají z našich vkladů na běžných účtech banky? Docela dost. Jelikož na bankovních účtech leží více, než banky pro svůj provoz potřebují, můžou přebytky ukládat u centrální banky. A to za momentální úrok ve výši 2%. Bezpracně, a dá se říct, že i poměrně bezrizikově, zhodnocují peníze, které jim sice nepatří, ale to samotné zhodnocení už ano. A co z toho dostanou skuteční vlastníci zmíněných peněz? Na to už si umíte odpovědět sami.


Zamysleme se trochu nad tím, kde končí naše peníze a zda by mohly vydělávat také něco nám. Možností, jak to udělat je celá řada. A koho to zajímá víc, může se mi ozvat pro další informace.


CHCI DALŠÍ INFORMACE

Nejlepší příspěvky
Příspěvky se připravují
Zůstaňte s námi...
Nejnovější příspěvky