Stavebko III.


Na co si dát pozor při uzavírání smlouvy?

V první řadě je nutné si ujasnit, k čemu vlastně chceme stavební spoření využít. V principu jsou důvody dva: Financování bydlení nebo zhodnocení volných prostředků. Pokud máme konkrétní cíl v podobě financování určitého záměru spojeného s vlastním bydlením, pak je nedůležitější správně stanovit cílovou sumu, kterou budeme potřebovat. Tato suma poté figuruje na smlouvě jako tzv. „cílová částka“. Od této částky se následně odvíjí poplatek za uzavření smlouvy o stavebním spoření. Ve většině případů je tento poplatek ve výši 1% (pokud nepočítáme různé marketingové akce jednotlivých stavebních spořitelen, které se v čase mění).

Ve druhém případě, tedy jestli prostřednictvím stavebního spoření hodláme zhodnotit volné finanční prostředky je správné nastavení cílové částky poněkud složitější. Z hlediska podmínek zhodnocení nabízených jednotlivými stavebními spořitelnami a platnou legislativou musíme počítat s následujícím:


Aktuální míra úrokového zhodnocení se pohybuje v rozpětí 0,5 – 1,2% p.a.

Aktuální podoba státní podpory je ve výši 10% z ročního vkladu, maximálně však 2.000,- Kč

Poplatek za vedení účtu se pohybuje v rozpětí 300 – 360,- Kč/rok a někdy si stavební spořitelny účtují i poplatek za odeslání výpisu z účtu 21 – 30,- Kč.


Z výše uvedeného se dá dopočítat následující: Maximální efektivní míra je při nastavení cílové částky na hodnotu 140.000,- Kč. Z toho vyplývá měsíční vklad ve výši 1.700,- Kč (20.400,- ročně), ze kterého následně plyne nárok na státní podporu v plné výši – tedy 2.000,- Kč. Po šesti letech trvání smlouvy (což je minimální doba trvání spoření, abychom nemuseli vracet státní příspěvky) bude na smlouvě suma ve výši někde mezi 134 a 138 tisíc korun. Když odečteme vlastní vklady v souhrnu 123.800,- Kč (včetně poplatku za uzavření smlouvy), tak celkový výnos bude někde mezi 10 – 14 tisíci korun. Tento výnos vyrovnává aktuální hodnoty inflace, takže stavební spoření můžeme využít jako konzervativní finanční nástroj s pojištěním vkladu na ochranu před inflací. Nadinflační zhodnocení nám ale nepřinese.

A na co si tedy dát pozor? Především na výši cílové částky. Jestli si nastavíme cílovou částku na hodnotu vyšší než 140.000,- Kč a budeme spořit 20 tisíc ročně, tak při ukončení smlouvy po 6-ti letech jsme nevyužili celou výši poplatku za sjednání a to nám zbytečně snižuje celkový výnos.

CHCI DALŠÍ INFORMACE

Nejlepší příspěvky
Příspěvky se připravují
Zůstaňte s námi...
Nejnovější příspěvky