Jsou hypotéky drahé???

Jak drahé jsou hypotéky? Jak se to vezme...

Zdroj: ČNB

Když se podíváme na míru inflace, kterou zveřejnila Česká národní banka pro únor 2019, tak vidíme hodnotu 2,7%. Cílem ČNB je, aby se inflace držela na úrovni 2%. Aktuálně je tempo znehodnocování peněz vyšší než stanovený cíl. Co z toho plyne? Ti kdy si peníze půjčili a splácejí, mohou jásat. Ti co se snaží o tvorbu kapitálu by si měli najít takové nástroje, které přinesou zhodnocení alespoň nad 3%. V opačném případě jim právě inflace z koláče ukusuje...


Naproti tomu průměrná úroková sazba u hypoték byla dle Fincentrum Hypoindexu v únoru 2019 na úrovni 2,99%. Úroková sazba je tedy jen o něco málo vyšší, než je míra inflace. Budeme-li posuzovat hypotéky touto optikou, pak hypotéky zase tak moc drahé nejsou. Ano už bylo i líp, ale v době, kdy byly úrokové sazby z hypoték na poloviční úrovni oproti dnešku, byla inflace prakticky na nule a cena peněz na mezibankovním trhu byla 0,05%, kdy dnes je tato na úrovni 1,75%. Absolutní cena hypoték roste s tím, jak roste cena finančních zdrojů a míra inflace. Banky tedy mají perfektní nástroj na to, jak vytáhnout více z kapes lidí. Paradoxně se zatím neprojevuje výraznější zvýšení úrokových sazeb na vkladových účtech. Je to tím, že banky jsou plné hotovosti a další nepotřebují, takže svůj nezájem dávají najevo nízkými sazbami.


Zdroj: Hypoindex.cz

Poslední dobou jsou slyšet zprávy o tom, že tempo sjednávání nových hypoték klesá. Jasně se tady projevuje regulace ČNB, kdy je obtížnější splnit předepsané limity co do hodnoty LTV – tedy jaká je výše zástavy vůči výši dluhu, a především parametry DTI a DSTI tedy kolik může být maximální výše úvěru v poměru k ročnímu příjmu žadatele a výše splátky k poměru měsíčního příjmu. Ceny nemovitostí na tento stav zatím moc nereagují a propad realitního trhu se tedy nekoná.


Potřebujete vyřídit hypotéku či nastavit osobní portfolio? Tak mi zavolejte nebo napište.

Nejlepší příspěvky
Příspěvky se připravují
Zůstaňte s námi...
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square