Dosáhnete na hypotéku?

V červnu 2018 byla představena nová pravidla, která upravují podmínky pro získání hypotéky. Platit začnou 1. října 2018. Která to jsou? Jedná se o tři základní parametry: DTI, DSTI a LTV.


DTI – tento parametr omezuje míru celkového zadlužení vůči příjmu. V praxi to znamená, že úvěr nemůže být vyšší než 9-ti násobek ročního příjmu žadatele či žadatelů o hypotéku.


DSTI – tento parametr stanovuje maximální výši měsíční splátky úvěru. Ta nesmí činit více než 45% z měsíčního příjmu.


Výše uvedené podmínky mohou činit problémy zejména těm žadatelům o hypotéku, kteří již splácí nějaký dřívější úvěr. A pozor, jako úvěr se hodnotí též kreditní karty, kontokorenty na běžných účtech leasingy či lednička na splátky…

Prognózy jednotlivých bank odhadují, že na hypotéku nedosáhne 20% – 35% žadatelů.


LTV - je posledním zásadním parametrem, který regulovala svým doporučením ČNB již dříve. Jedná se o hodnotu zástavy, kterou budeme zajišťovat samotný úvěr. V praxi to znamená, že banka půjčí maximálně 90% financované nemovitosti. A pokud chceme levnější úvěr, tedy nižší úrokovou sazbu, pak musíme počítat s LTV ve výši max. 80%. Pomůže například druhá nemovitost.


Co z toho všeho plyne? Financování vlastního bydlení bude nutno plánovat mnohem dříve před samotnou realizací. Nedosáhne-li jednotlivec na úvěr z důvodu výše příjmů, pak budou muset o úvěr žádat partneři spolu. Současně je nutné disponovat vlastní hotovostí, jelikož banky dnes nemovitosti neprofinancují ze 100%.


Svůj záměr financovat nemovitost konzultujte ještě před žádostí v bance s odborníkem, který Vám celou problematiku vysvětlí a vyhodnotí, zda je reálné hypotéku získat nebo jaké přípravné kroky pro její získání vykonat.


CHCI KONZULTACI

Nejlepší příspěvky
Příspěvky se připravují
Zůstaňte s námi...
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square