Jak na investice V. - Bitcoin – ANO či NE?

Je zlato, kryptoměna nebo třeba diamanty dobrým nástrojem pro investici? Co mají společného a v čem se liší?


Zlato jako uchovatel hodnoty se používá od svého objevení. Tento lesklý kov lidi přitahuje a stal se jakýmsi standardem bohatství. Kdo má zlato, je bohatý. Z hlediska investic je sice zlato stále populární, ale s výhodností investice do zlata už to tak ideální není. Je pravda, že se dá pořídit zlatý plíšek již od váhy 1 g, nicméně ten není zrovna investiční záležitostí. Platí pravidlo, že čím menší kus, tím vyšší přirážka k ceně. Cena zlata kolísá dle aktuální poptávky a nabídky. Svých maxim dosáhlo zlato někdy ke konci roku 2011, kdy skončil předchozí několikaletý růst. Problém zlata je ten, že nenese žádný běžný výnos a musíme se spoléhat pouze na výnos kapitálový. Jenže předpovídat vývoj ceny zlata je dost komplikované. Investici do zlata chápu spíš jako dlouhodobou záležitost zacílenou na uchování hodnoty. Při investici do zlata je pak třeba si uvědomit, že nejmenší zlaté cihličky nemající přemrštěné přirážky za malé množství, začínají na váze 250 g. Současně je nutno počítat s náklady na jeho skladování. Určitě nedoporučuji investovat do zlata v jakékoliv jeho umělecké podobě. Šperky jsou sice na pohled krásná věc, ale s ohledem na likviditu – při prodeji budeme řešit cenu za váhu zlata, nikoliv za jeho umělecké zpracování. Jde o to, že když jsme nuceni rychle prodat, zpravidla nemáme čas hledat kupce, jenž ocení také formu. Velkou výhodou zlata je likvidita, tedy prodat jej lze po celém světě a jeho pravost se dá ověřit relativně snadno a rychle. Stejně tak rychle probíhá i vlastní obchod. Pokud tedy uvažujete o investici do zlata, tak pouze jako o nástroji, do kterého uložíte část svého majetku.


Diamanty a jiné drahé kameny

Jsou další jednou z mnoha možností alternativních investičních příležitostí. Diamanty mají oproti zlatu tu výhodu, že jsou v poměru ke své váze mnohem dražší. Cenu diamantů ovlivňují tři základní parametry – CCC. Tedy „color“ – barva, dále pak „clarity“ – čistota a nakonec „cut“ – brus. A teď to nejzásadnější: Kdo chce investovat do drahých kamenů, měl by o nich něco vědět a také se v nich vyznat. Zainvestovat do drahých kamenů je dílem okamžiku, ale riziko jejich nepravosti je velmi vysoké. Minimálně stejně vysoké je i riziko prodeje. Na rozdíl od zlata, kdy cena je dána kurzem na trhu, je nutné diamanty nechat před prodejem ocenit. Většina společností nabízejících investice do drahých kamenů garantuje i jejich zpětný odkup, ale otázkou je, za jakou cenu. Respektive, kdo cenu vlastně stanoví, pokud nejsme zrovna poblíž burzy v Antverpách...? Z těchto důvodů je nutné investice do těchto komodit předem velmi dobře zvážit.


Bitcoin a ostatní kryptoměny

Kryptoměn je na trhu na tisíce různých druhů. Samotná myšlenka kryptoměn je zajímavá. Vytvořit alternativní měnový systém, který je nezávislý na těch stávajících má jistě svá opodstatnění. Horší už to však je s jejich kurzem a likviditou. Tím hůř, že na rozdíl od jiných měn či komodit se jedná o jakési „virtuální nic“. A proto mi nepřijde ukládat peníze do kryptoměn jako dobrá dlouhodobá investice. Jedná se čistou o spekulaci. Kryptoměny negenerují žádný běžný výnos. Žádná banka nenabízí úrok za to, že si u ní uložíte kryptoměny. Naproti tomu lze pro zisk využít vysokou volatilitu, tedy kolísavost kurzu. Především u Bitcoinu lze spekulovat jak na jeho růst, tak na jeho pokles. Kurzy se mění v řádu jednotek až desítek procent v průběhu jednoho obchodního dne. Další docela záludnou záležitostí je cena za těžbu Bitcoinu. S ohledem na to, že tempo uvolňování mincí klesá, tak náklady na těžbu porostou a dle některých propočtů je těžba aktuálně na hranici rentability. Jak si s tím však poradí trh můžeme jen těžko odhadovat. Každopádně, kdo má rád „horskou dráhu“, ten může vyzkoušet spekulace na bázi kryptoměn. I zde platí, že jako alternativní investice byl do kryptoměn mělo směřovat jen velmi omezené procento z celkového portfolia.


CHCI DALŠÍ INFORMACENejlepší příspěvky
Příspěvky se připravují
Zůstaňte s námi...
Nejnovější příspěvky
Archiv