Hypoteční úvěry III.

Jak se připravit na hypotéku…


Plánujete vyřešit své bydlení a je nad rámec Vašich možností zaplatit jej celé z vlastních úspor? Pomoc nabízí hypoteční úvěr.Jestliže ale nedisponujete žádnými vlastními úsporami, bude nutné je nejprve vytvořit. A to ideálně ve výši alespoň 20 % z ceny nemovitosti, kterou hodláte financovat. Velmi dobrým nástrojem pro tvorbu vlastních prostředků je „hypotéka nanečisto“. Prvním krokem je představa o finální ceně. V případě, že plánujete nákup již hotové nemovitosti, pak si stanovíte cenovou hladinu, kterou jste ochotni za nové bydlení investovat. V případě výstavby je nutné připravit rozpočet. Pro přípravu rozpočtu je nutno mít projekt a především pozemek, kde se bude stavět. Nemáte-li ani jedno z toho, přidejte k ceně stavby ještě cenu pozemku a cenu za projekt. Tím získáte hrubou představu o celkové ceně. Tuto cenu pak navyšte min. o 10 – 15 %, jelikož realita se velmi často liší od původních plánů a rozpočtů.


Princip hypotéky nanečisto spočívá v tom, že si necháte připravit kalkulaci předpokládaného úvěru, abyste zjistili, jaké asi budou splátky. K tomu je nutno dopočítat další nezbytné výdaje za pojištění financované nemovitosti, cenu pojištění úvěru a předpokládané výdaje na provoz (energie atd.). Tuto sumu pak pravidelně odkládejte, jako by to byla reálná splátka úvěru. A proč to vlastně dělat? Důvody jsou dva. Za prvé si vyzkoušíte, zda je ve vašich silách utáhnout splátky hypotéky a za druhé si připravíte vlastní zdroje, které jsou pro získání hypotéky nezbytné. Navíc získáte návyk nepočítat s měsíční sumou určenou na financování bydlení.


Vedle vlastních zdrojů banky také velmi zajímá výše vašeho příjmu. Jak jsem zmínil již dříve, metodika posuzování příjmu se zpřísnila. Pokud jste v zaměstnaneckém poměru, bude výpočet poměrně jednoduchý. Problém může nastat pracujete-li na dohodu o provedení práce nebo třeba pobíráte podstatnou část příjmu v dietách. Stejně tak je komplikovanější situace u OSVČ. Nicméně není neřešitelná a dá se na ni připravit v určitém časovém předstihu.


Pamatujte, štěstí přeje připraveným...


CHCI DALŠÍ INFORMACE K HYPOTÉKÁM
Nejlepší příspěvky
Příspěvky se připravují
Zůstaňte s námi...
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square