Daně! nebo Úlevy?

Státní příspěvky a daňové úlevy

Jakou finanční injekci nám může stát dát? Finanční produkty dotované ze státního rozpočtu přímým příspěvkem jsou aktuálně dva: Stavební spoření a Doplňkové penzijní spoření, dříve Penzijní připojištění.


Stavební spoření je produkt pomáhající řešit finanční požadavky spojené s bydlením, nicméně řada občanů jej využívá jako spořící produkt. Je velmi konzervativně nastaven, zhodnocení je garantováno ve smluvních podmínkách na dobu 6-ti let a vklady střadatelů jsou pojištěny. Maximální výše státní podpory činí 10% z vkladů realizovaných během jednoho roku, nejvíce však 2000,- Kč.


Penzijní produkty

Sem můžeme zařadit jak Doplňkové penzijní spoření, tak dřívější Penzijní připojištění. Na oba dva tyto produkty stát přispívá maximální částkou ve výši 230,- Kč měsíčně, pokud si střadatel uloží každý měsíc 1000,- Kč. Celkem za rok je tedy možné získat až 2760,- Kč. Vedle přímé státní podpory je možné využít u penzijních produktů i daňových úlev. Tyto lze čerpat poté, uložíme-li si na penzijní produkt za rok částku vyšší než 12000,- Kč. Maximálně však ze základu 24000,- Kč. Celkem tak můžeme získat slevu na dani ve výši 3600,- Kč.


Životní pojištění

U životního pojištění splňujícího zákonné podmínky (délka trvání pojištění 60 měsíců a konec pojištění nejdříve v 60-tém roku věku pojištěného) je možno rovněž uplatnit slevu na dani z částky max. 24000,- Kč za rok. I zde činí v tomto případě sleva celkem 3600,- Kč.


Hypotéky

Posledním finančním produktem umožňujícím využít slevu na dani jsou hypoteční úvěry. Slevu na dani je možno získat z celkové výše zaplacených úroků v daném kalendářním roce, maximálně však z částky 300000,- Kč, kdy bude daňová sleva činit 45000,- Kč.


Suma sumárum nám stát poskytne za rok formou příspěvků či daňových slev až 11960,- Kč ze spořících a pojistných produktů. Z hypoték to pak může být dalších až 45000,- Kč.

CHCI DALŠÍ INFORMACE

Nejlepší příspěvky
Příspěvky se připravují
Zůstaňte s námi...
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square