Hypoteční úvěry II.

V dnešním příspěvku si řekneme něco o tom, co všechno obnáší vyřízení hypotéky a kolik to bude stát.


Jaké poplatky si banky účtují při sjednání hypotečního úvěru? V principu jsou dva – poplatek za SJEDNÁNÍ HYPOTÉKY a poplatek za VYHODNOCENÍ RIZIK (zjednodušeně řečeno za odhad). Poplatek za sjednání hypotéky se pohybuje v průměru okolo 3 tisíc korun. Nutno podotknout, že jsou na trhu banky, které si tento poplatek neúčtují. Poplatek za „odhad“ se různí podle toho, jaký typ nemovitosti poskytneme bance do zástavy. Bytové jednotky jsou na odhad méně náročné, proto se cena odhadu pohybuje od 3 tisíc korun nahoru. U rodinných domů je cena vyšší a pohybuje se okolo 5 tisíc korun. Poplatek za vyhodnocení rizik banka většinou odpouští v případech, kdy se jedná o refinancování stávající hypotéky od jiného bankovního ústavu.

Poplatkem, kterému se nelze vyhnout, je poplatek za návrh na vklad zástavní smlouvy do katastru nemovitostí a ten činí 1 tisíc korun. Neplatí se však bance, ale jedná se o správní poplatek na katastru nemovitostí.


Při domlouvání podmínek samotného úvěru, rozumějte především výše úrokové sazby, může mít vliv i využití dalších doplňkových služeb nabízených bankou. Tou nejzákladnější je zřízení běžného účtu u banky, jež bude poskytovat hypoteční úvěr. Dále může být nabídnuta kreditní karta či pojištění samotného úvěru nebo financované nemovitosti. Tyto případné nabídky je nutno dobře zvážit – pozor, za jakých podmínek bude kreditní karta fungovat, protože kdo správně kreditku nepochopí, může za to draze platit. Pojištění úvěru je sice na místě, ale opět pozor na samotné pojistné podmínky. Navíc, kdo využije pojištění úvěru nabízené přímo bankou musí si uvědomit, že toto pojištění nebude mít zcela ve svých rukou, jelikož je sice pojištěným, ale nikoliv pojistníkem – tím kdo pojištění sjednal. Tím je banka, která bude hájit především své zájmy.


Úroková sazba

Na výběr jsou dvě možnosti – úroková sazba plovoucí nebo fixní. Plovoucí úroková sazba sestává ze dvou částí: Jednak z ceny peněz na mezibankovním trhu a jednak z marže banky. Svou marži si banka zpravidla nastavuje v pevné výši na určité období. Výsledná výše úrokové sazby pak kopíruje vývoj ceny peněz na trhu. Kdo nehodlá riskovat budoucí vývoj, může si sjednat sazbu fixní. Ta je pevně nastavena na určité období a je to tedy doba, po kterou je platná domluvená výše úrokové sazby. Tento parametr říká, jak dlouhou dobu bude stejná výše měsíční splátky úvěru. Banky upřednostňují dobu fixace mezi 3-8 lety. Fixace kratší či naopak delší bývají vykoupeny vyšší mírou úrokové sazby.


Možnost předčasného splacení

Dle aktuálního znění platného Zákona o spotřebitelském úvěru (257/2016 Sb.) je možné hypoteční úvěr splatit předčasně kdykoliv. Kdo využil plovoucí úrokovou sazbu, má výhodu předčasného splacení zdarma kdykoliv. S pevnou úrokovou sazbou už to tak snadné není. Zde mají banky dle zákona nárok na náhradu účelně vynaložených nákladů, které vzniknou v souvislosti s předčasným splacením. V některých případech to ale jde zdarma, a to v závažných životních situacích (úmrtí, invalidita). Další možností pro předčasné splacení bez sankcí je s koncem platnosti fixace. Poslední možností bez sankcí je částečné splacení až 25% z celkové výše úvěru vždy k výročí uzavření smlouvy o úvěru.


Potřebujete-li problematiku hypoték rozvést podrobněji nebo třeba plánujete vlastní bydlení, neváhejte si napsat o další informace nebo nezávislé srovnání aktuálních nabídek bank.


CHCI DALŠÍ INFORMACE K HYPOTÉKÁM

Nejlepší příspěvky
Příspěvky se připravují
Zůstaňte s námi...
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square