Jak na investice I.

Taky vás nebaví, že peníze v bance jen tak leží a nezhodnocují se? Čím to je? Odpověď je poměrně snadná. Banky jsou doslova nacpány hotovostí a další už od střadatelů nechtějí. Ale jak slušně další peníze odmítnout? No, nabídnou přece nulové zhodnocení, aby si každý uvědomil, že peníze doma pod matrací jsou na tom vlastně stejně jako v bance. Vlastně, možná i lépe – to v případě, že za bankovní účet platíte poplatky…


Jak tedy na investice?


Možností je spousta. Máte-li hodně peněz, můžete si vybírat. Třeba koupit nějakou prosperující zaběhnutou firmu nebo postavit bytový dům a kasírovat nájemné. Nebo si pořídíte starý obraz, poštovní známky, diamanty, drahé kovy nebo švýcarské hodinky. Ale co když tolik peněz nemáme? V první řadě by každý měl investovat sám do sebe. Ne, opravdu jsem nechtěl říct, abyste si dali dvě piva a pět rumů… Investujte do vzdělání. A nemusí to být přímo peníze, které byste měli investovat. Pro začátek bude stačit investice do času, který věnujete sobě, abyste se něco nového dozvěděli nebo naučili. Hledáte-li nějakou investiční příležitost, měli byste o ní něco vědět. Již mnohokrát jsem slyšel zprávy a četl články o lidech, kterým jejich investice nevyšla nebo byli podvedeni. Věřím tomu, že příčinou byla nedostatečná informovanost a neznalost. Ono totiž, když se člověk v něčem nevyzná, měl by si to přiznat. To není žádná ostuda. Neznám na světě nikoho, kdo by uměl úplně všechno; teda kromě brouka Pytlíka…


Jak to tedy udělat, když chceme investovat a velké peníze nemáme? Touto myšlenkou se zabývalo mnoho jednotlivců a výsledkem byl vznik služby tzv. kolektivního investování. Princip je jednoduchý – spojit podobně smýšlející jedince, kdy každý z nich přispěje svým dílem a výsledkem je společný kapitál, který se dá lépe investovat. Zisky si poté rozdělí jednotliví podílníci v poměru odpovídajícím výši dílčí investice. A tak vznikl podílový fond. No, a protože ve společném kapitálu je větší síla, než v kapitálu jednotlivce, může kolektivní investice proběhnout do více různých investičních příležitostí. Tím navíc klesá riziko ztráty investovaných prostředků. Další výhodou kolektivního investování je správa majetku profesionální osobou, která zná danou problematiku, legislativu a rizika.


Prvním krokem k investici je stanovit si cíl, proč budeme investovat a rozhodnout se, zda investovat jednorázově nebo pravidelně. Hlavně je ale nutné připravit si investiční plán, který bude obsahovat objem investice, strategii, investiční horizont – tedy dobu, po kterou necháte své peníze investovány, rizikový profil a taktiku, jak si počínat v případě růstu nebo poklesu zvoleného investičního nástroje.


Investiční trojúhelník


Dalším důležitým pravidlem je pochopení investičního trojúhelníku. Každou investici provázejí tři veličiny – výnos, riziko a likvidita. Kdo chce vysoký výnos, musí počítat s vyšším rizikem a nízkou likviditou a naopak. K tomu nastupují osobní emoce (asi největší zabiják investic a současně příčina prodělku velké množiny investorů) a čas. Zvládnutí emocí je alfou a omegou každého investora. Pokud klesá cena mé investice, pak emoce říkají: „Prodej to!“ Racionální rozum však musí emoce přemoct… Co se času týče, toho je omezené množství a nikdo si jej nemůže přikoupit. Proto je potřeba stanovit investiční horizont a pevně určit, jak dlouho bude probíhat fáze akumulační, tedy tvorba kapitálu a kdy nastoupí fáze výplatová – doba, kdy postupně čerpáme vytvořený kapitál pro uspokojení osobních potřeb.


CHCI DALŠÍ INFORMACENejlepší příspěvky
Příspěvky se připravují
Zůstaňte s námi...
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square