Jedna miliarda Marek...

Na podzim roku 1923, kdy Německo svírala hyperinflace, vydalo město Essen tuto bankovku podepsanou starostou. Inflace nabírala takových obrátek, že státní tiskárny nestíhaly tisknout nové bankovky a některá města či dokonce i podniky si tiskly vlastní peníze, aby bylo možné vyplácet zaměstnancům mzdy. V praxi to vypadalo tak, že dělník si šel pro výplatu s kufrem, nafasoval hromadu téměř bezcenného papíru a pospíchal je obratem utratit, jelikož ceny se měnily směrem nahoru i několikrát za den.


Inflace je stav, kdy roste v určitém časovém období cena zboží a služeb. Současně se dá říci, že dochází ke snižování kupní síly oběživa, tedy peněz. Jinak řečeno, sto korun dnes má vyšší hodnotu než sto korun za rok. Míra inflace se udává v procentech za dané období, nejčastěji za rok. To se ovšem týká stavů, kdy je inflace víceméně stabilní.


Je pro nás inflace pozitivní? Záleží na tom, jak se na celou věc podíváme. Efektem inflace je zvyšování cen, což se může jevit jako nevýhodné a pokud nám současně nerostou příjmy, tak to skutečně nevýhodné je. Pokud se na to však podíváme pohledem dlužníka, který si vzal hypotéku na stavbu domu a bude ji splácet několik desítek let, tak to výhodné je. V této pozici si budeme přát, aby inflace byla co nejvyšší, tedy hodnota měny oslabovala a nám současně rostly příjmy při nízké úrokové sazbě úvěru.


Jedna miliarda Marek, 1923

Text na přiložené bankovce říká, že tomu, kdo ji předloží bude vyplacena 1 miliarda Marek ve formě denního tisku Essener Tageszeitungen a to po dobu jednoho měsíce.

Nejlepší příspěvky
Příspěvky se připravují
Zůstaňte s námi...
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square