Co je to úrok a jak funguje složené úročení?

Úrok je cena peněz, která se platí za jejich půjčení. Pokud si tedy půjčíme peníze, platíme za tuto službu úrokem. Úrok je jedním, ze základních parametrů, podle kterého se můžeme orientovat, nakolik se nám půjčka vyplatí či nikoliv. Hodnota úroku se vyjadřuje jako procentní sazba za určité období. Nejčastěji se můžeme setkat se specifikací úrokového období p.a., tedy sazba za rok nebo p.m., která udává sazbu měsíční.


Máme-li stanovenou úrokovou sazbu 10% p.a., pak to znamená, že když někomu půjčíme 100 korun, tak za rok dostaneme úrok ve výši 10 korun.


Složené úročení je možné specifikovat jako „úrok z úroku“. V praxi je to stav, kdy si sjednanou cenu za půjčení peněz, tedy úrok, na konci stanoveného období nevybereme a naopak jej přidáme k základnímu kapitálu. Celý proces se poté opakuje, ale původní kapitál každoročně roste o připsaný úrok. Lehce to můžeme připodobnit například ke sněhové kouli. Čím déle kouli po sněhu válíme, tím je větší…


Einsteinovo číslo 72

Albert Einstein nazval složené úročení osmým divem světa a prohlásil, že složený úrok je největším matematickým objevem všech dob. Jednoduchou pomůckou pro stanovení doby, za kterou se nám zdvojnásobí investovaný kapitál je číslo 72. Vydělíme-li toto číslo předpokládanou úrokovou sazbou, výsledkem bude doba v letech potřebná pro zdvojnásobení kapitálu. Při úrokové sazbě 6% p.a. to bude za 12 let (72 : 6 = 12)


Jak funguje složené úročení...

Nejlepší příspěvky
Příspěvky se připravují
Zůstaňte s námi...
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square